Nezařazené

Zajímavosti v okolí Mezouně

Český kras

Logo CHKO Český kras

Chráněná krajinná oblast vyhlášena v roce 1972. Sídlo v Karlštejně. Většina území vápence, naleziště zkamenělin, rovněž významné paleontologické nálezy. Zajímavé lokality: Karlštejn, Velká a Malá Amerika, Tetínské skály, Koda, Koněpruské jeskyně, Karlické údolí, Radotínské údolí, Kulivá hora.

Správa CHKO – http://www.ceskykras.ochranaprirody.cz


Hrad Karlštejn

Dominanta České krasu. Gotický hrad nechal v pol. 14. stol. vybudovat císař Karel IV. k uložení korunovačních klenotů, ostatků svatých a nejdůležitějších listin. Hrad nebyl nikdy dobyt.

Více o hradu – http://ww.hradkarlstejn.cz


Chrustenická šachta

 

Expozice v bývalém železnodrudném dole nabízí prohlídku několika stovek podzemních chodeb a spoustu hornických exponátů. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. U vchodu do podzemí stálá expozice o mořinských lomech.

CMA – Společnost pro výzkum historického podzemí – http://ww.podzemi-cma.cz

Rozhledna Lhotka u Berouna

Rozhledna Lhotka u Berouna

Rozhledna se nachází nedaleko obce Lhotka u Berouna ve výšce 461 m.n.m. Jedná se o telekomunikační stožár, který byl osazen ve výšce 25 metrů vyhlídkovým ochozem. Je odtud pěkný výhled na Beroun, Vráž, Malé Přílepy a Železnou, dále kopce Českého krasu a Křivoklátska. Rozhledna je přístupná pouze v otevíracích hodinách.

Více informací na: http://www.lhotkauberouna.estranky.cz/clanky/rozhledna-lhotka


Skanzen Solvayovy lomy

Skanzen Solvayovy lomy se nachází mezi Sv. Janem p. Skalou a Bubovicemi v bývalém vápencovém lomu Paraple. Tvoří jej několik objektů a zrekonstruovaná úzkorozchodná dráha, které kdysi sloužily pro těžbu vápence. Součástí je i stálá expozice o historii těžby a dopravy vápence v Českém krasu.

Společnost Barbora – skanzen Solvayovy lomy – http://ww.solvayovylomy.cz


Sv. Jan pod Skalou

Sv. Jan pod SkalouObec v kaňonu potoka Kačák mezi obcemi Loděnice a Hostim. V obci barokní klášter, barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, travertinová jeskyně při kostele (dle pověsti zde žil poustevník Ivan), výtok krasového pramene (údajně s léčivou sílou), barokní fara, východně v kopci kaple sv. Kříže. Nad obcí se tyčí známá skalní stěna Skála s křížem na vrcholu (odtud pěkný výhled do okolí).

Obec Sv. Jan p. Skalou – http://ww.svatyjan.cz.


Velká a Malá Amerika

Západně od obce Mořina jsou četné vápencové lomy. Dva z nich (Velká a Malá Amerika) jsou zatopeny vodou. Dojít se k nim dá po žluté turistické značce z obce Mořina, kam můžete dojet autem nebo autobusem č. 311 od stanice metra Praha-Zličín.

Více informací – http://www.lomy-amerika.cz