Prevence domácího násilí
Informace hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Pecková
Věřím, že víte, že se fenoménu domácího násilí dlouhodobě na Středočeském kraji ve spolupráci s Krajskou policií Středočeského kraje věnujeme. Citlivý přístup k obětem, pomoc pro ně, zabránění jejich druhotné vikitimizaci, je klíčovým projektem naší prevence kriminality.
Uzavřeli jsme proto také jako první kraj memorandum s řadou neziskových organizací v čele s koalicí NeNa (https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/kraj-hodla-resit-domaci-nasili-systemove-spolupracovat-bude-se-spolecnosti-ikea-a-koalici-nena), která se systematicky násilí zejména na ženách věnuje. Po nás šly stejnou cestou další kraje, kterým jste byly příkladem.
Podporujeme skvělý projekt Pol POINT (https://www.policie.cz/clanek/pol-point-kontaktni-misto-policie.aspx) naší středočeské policie, který byl také úspěšný tak, že se nyní realizuje i v dalších krajích a který umožňuje obětem nejen domácího násilí vše nahlásit policii z bezpečného prostředí (klidně i z domova).
A navazujeme nyní také úzkou spolupráci s Nadací Vodafone a jejich projektem Bright Sky, což je vynikající aplikace, která právě obětem domácího násilí pomáhá jej identifikovat a řešit.
Mobilní aplikace Bright Sky pochází z Velké Británie, kde byla od roku 2018 použita ve více než 130 tisíci případů. Na jednom místě nabízí bezpečně a důvěrně všechny potřebné informace: 3minutový dotazník pro posouzení nebezpečí ve vztahu, databázi kontaktů na centra pomoci, funkci Můj deník pro zaznamenávání důkazů, příklady domácího násilí a mnohem víc. Určena je nejen pro samotné oběti, ale pro každého, kdo má obavy o svoji kamarádku, kolegu, sousedku, zaměstnance nebo někoho z rodiny.
Související informace:
- Informace o projektu – odkaz na web Nadacevodafone.cz
- Krátké video, které vysvětluje, jak aplikace funguje je zde: Video k aplikaci Bright Sky (YouTube).
- Leták o mobilní aplikaci Bright Sky (pdf 220 kB)