Události

Pomoc pro Ukrajinu

Pokud chcete podpořit Ukrajinu, využijte prosím některou z profesionálních organizací. Každá z níže uvedených organizací pomáhá osobám postiženým konfliktem na Ukrajině.

Přehled organizací:

Český červený kříž

https://www.cervenykriz.eu/aktuality/ukrajina-prevzata-dalsi-pomoc

Člověk v tísni

https://www.clovekvtisni.cz/odsuzujeme-ruskou-agresi-na-ukrajine-8555gp

Diakonie

https://www.diakoniespolu.cz/clanky/pomoc-ve-svete/ukrajina-novinky/na-pomoc-lidem-na-ukrajine-otvirame-verejnou-sbirku/

Další organizace:

(např. Velvyslanectví Ukrajiny zřídilo účet na okamžitou pomoc pro obranu Ukrajiny. Jde o sbírku na pomoc při pořízení vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a domobranu.)

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3447294-cesi-pomahaji-ukrajine-ve-sbirkach-uz-se-vybralo-vice-nez-30-milionu-korun

 

Informace ministra vnitra ze dne 25. 2. 2022

Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Válka je reálná a je blízko. Mnozí z nás si nedovedli představit, že válečný konflikt na evropském kontinentu zažijí. Česká republika se k Ukrajině nesmí otočit zády a já jsem hrdý na to, že to naše vláda nedělá. Od začátku se k problému stavíme čelem. V posledních týdnech se připravovaly a aktualizovaly plány, které nyní využíváme, připraveni jsme na všechny scénáře. Nutno však podotknout, že nám v současné době bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Chodí nám řada dotazů na to, co vláda reálně dělá, proto posílám výčet jen několika důležitých přijatých opatření, která jsme přijali v posledních hodinách:

  1. Včera dopoledne zasedla Bezpečnostní rada státu a rozhodla mimo jiné o pozastavení vydávání všech víz pro všechny ruské občany. Toto opatření se týká nových žádostí o víza a netýká se Rusů, kteří zde žijí, pracují či studují a vízum jim končí. O prodloužení víza budou nadále moci žádat a žadatelům bude po řádné proceduře a bezpečnostním prověření vízum vydáno.
  2. Zastavili jsme vyhošťování Ukrajinců. Pokud někomu končí vízum, nebude tak vyhoštěn a má čas si zažádat o prodloužení.
  3. Ukrajinci, kteří chtějí do České republiky přijít a mají biometrický pas, mohou. Zde si pak vyřídí velmi jednoduché povolení k pobytu. Je to formulář, který je jednostránkový.
  4. Vyčlenili jsme také 1,5 miliardy korun na pomoc občanům Ukrajiny, kteří prchají před ruskou agresí a nemají možnost materiálního zabezpečení z vlastních nebo jiných prostředků. Schválili jsme humanitární pomoc ve výši 300 milionů a jsme připraveni uvolňovat další prostředky.
  5. V rámci Programu pomoci občanům Ukrajiny připravilo Ministerstvo vnitra asistenční systém pro 5 000 osob v nouzi. Pomoc zahrnuje zajištění ubytovacích kapacit, stravování, základních hygienických prostředků, kapesného, sociální a materiální asistence a zajištění dopravy. Program je zatím koncipován na 4 měsíce.
  6. Od zítřka začne platit zákaz provozu všech ruských dopravců na českém území.
  7. Vláda uvolnila také 23,7 milionů korun na zajištění pomoci zejména na východě Ukrajiny v oblasti zdravotní péče a přístupu k vodě a sanitaci, a 25 milionů korun z programu Pomoc na místě na pomoc vysídleným obyvatelům Ukrajiny na jejím území a v sousedních státech.
  8. V rámci programu MEDEVAC, který spravuje Ministerstvo vnitra, jsme připraveni realizovat rovněž evakuaci zraněných civilních obyvatel k léčbě do České republiky a další související zdravotnické aktivity.
  9. Vláda také pověřila našeho ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, aby poskytl Ukrajině pohonné hmoty, o které její vláda požádala státy NATO. Česká republika je připravena vyhovět i žádosti Ukrajiny o dodávky krve a krevní plazmy.
  10. Ministerstvo financí dostalo za úkol prověřit ruské firmy a firmy s ruskými majiteli ve vztahu k čerpání finančních prostředků z veřejných zdrojů. Česká republika také urychlí proces vystoupení z dvou postsovětských bank – Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční banky. Vyzveme i ostatní členy ze zemí Evropské unie, aby postupovali stejně.

A to jsou jen některá opatření, která jsme přijali. Denně koordinujeme další pomoc.

Vím, že mnozí z Vás se chtějí sami zapojit a nevíte jak. V současné době není třeba nakupovat potraviny nebo darovat oblečení. O to nyní Ukrajina nežádá, my její požadavky monitorujeme na denní bázi a o případné změně budeme informovat.

Nyní hledáme hlavně možnosti ubytování pro Ukrajince, kteří sem případně přijdou. Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním, můžete posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz. Je také možné přispět finančně, třeba v rámci sbírky, kterou vyhlásil Člověk v tísni.

V mnoha z těchto bodů jdeme nad rámec sankcí, které včera schválila Evropská rada. O dalších sankcích na evropské úrovni bude jednáno, během víkendu máme Radu ministrů vnitra, dnes je kolega Lipavský na Radě ministrů zahraničí. Vláda vystupuje jednotně, opatření jsou schvalována jednomyslně, vyjadřujeme jednoznačné odhodlání skutečně pomáhat i na evropské úrovni. V tom budeme i pokračovat.

Věřte, že zažíváme opravdu turbulentní dny. Věděli jsme, že je situace vážná, věděli jsme, co hrozí. Ale nikdo z nás si skutečnou povahu válečného konfliktu neuměl představit. Je toho mnoho, co děláme a nemůžeme o tom ani informovat, většinou se jedná o operace zachraňující nevinné lidské životy, které bychom informováním o nich ohrozili. Věřím, že se nám podaří dostát pověsti země, která se i přes své historické zkušenosti zvládne zlu postavit, zastávat se lidských práv a svobody. Vše, co děláme, děláme při vědomí toho, jak jsou právě tyto hodnoty důležité. A vše, co děláme, dělat můžeme i díky tomu, že jsme součástí NATO. Poskytuje nám to záruku bezpečí. Jsem za to vděčný.

Pro aktuální přehled, prosím, sledujte stránky Ministerstva vnitra www.mvcr.cz, kde každý den zveřejňujeme nové informace o aktuální situaci nejen v češtině, ale také v ukrajinštině. Doporučuji také sledovat Twitter @vnitro, stránky www.vlada.cz a www.mzv.cz.
 
Převzato z webu: https://www.rudnamesto.cz/